Artykuł sponsorowany

Z czego składa się lukier cukierniczy?

Z czego składa się lukier cukierniczy?

Lukier cukierniczy to nieodłączny element wielu wypieków, zarówno tych domowych, jak i profesjonalnych. Jego głównym zadaniem jest nadanie wyrobom słodkiego smaku oraz atrakcyjnego wyglądu. Właściwie przygotowany lukier może zdziałać cuda – podkreślić smak ciasta, dodać mu elegancji lub nadać mu zabawnego charakteru. Warto więc poznać jego skład oraz dowiedzieć się, jak go przygotować.

Podstawowe składniki lukru cukierniczego

Lukier cukierniczy składa się zazwyczaj z kilku podstawowych składników, które można znaleźć w każdej kuchni. Najważniejszym z nich jest cukier puder, który stanowi bazę dla lukru. Jego ilość wpływa na konsystencję oraz smak gotowego produktu. Drugim istotnym składnikiem jest białko jaja, które sprawia, że lukier staje się elastyczny i łatwy do nakładania na wypieki. W zależności od przepisu można również dodać sok z cytryny lub octu, który dodaje lukrowi lekko kwasowego smaku oraz ułatwia utrzymanie odpowiedniej konsystencji.

Rodzaje lukru cukierniczego

Wyróżniamy kilka rodzajów lukru cukierniczego, które różnią się między sobą składem oraz zastosowaniem. Pierwszym z nich jest lukier królewski, który charakteryzuje się gęstą konsystencją oraz białym kolorem. Jest on idealny do dekoracji ciastek, pierników czy babeczek. Drugim rodzajem jest lukier lustrzany, który nadaje wypiekom połyskliwą powierzchnię oraz intensywne barwy. Jego głównymi składnikami są cukier, syrop glukozowy oraz żelatyna. Kolejnym rodzajem lukru jest glazura czekoladowa, która składa się z gorzkiej czekolady, śmietanki oraz masła. Stosuje się ją przede wszystkim do dekoracji tortów oraz ciast.

Sposoby przygotowania lukru cukierniczego

Przygotowanie lukru cukierniczego nie jest trudne, jednak wymaga odrobiny wprawy oraz precyzji. Najważniejsze jest dokładne zmieszanie wszystkich składników oraz uzyskanie odpowiedniej konsystencji. W przypadku lukru królewskiego należy ubić białko na sztywną pianę, a następnie stopniowo dodawać cukier puder i sok z cytryny. Lukier lustrzany przygotowuje się poprzez podgrzewanie cukru, syropu glukozowego i wody, a następnie dodanie żelatyny i barwników spożywczych. Glazura czekoladowa powstaje przez rozpuszczenie czekolady w kąpieli wodnej, a następnie połączenie jej ze śmietanką oraz masłem. Warto pamiętać, że gotowy lukier cukierniczy należy przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku, aby nie stracił swoich właściwości.