Artykuł sponsorowany

W jakim celu używa się butli do migomatu?

W jakim celu używa się butli do migomatu?

Spawanie to proces, który jest nieodłącznym elementem wielu dziedzin przemysłu, takich jak budowa maszyn, konstrukcje stalowe czy motoryzacja. W przypadku spawania metodą MIG/MAG kluczową rolę odgrywa gaz ochronny, który jest dostarczany z butli do migomatu. W poniższym artykule dowiesz się, w jakim celu używa się butli do migomatu oraz jakie są zalety i wady tego rozwiązania.

Przeczytaj również: Do jakich zastosowań wykorzystywane są spawarki migomaty?

Rodzaje gazów ochronnych stosowanych w migomacie

Gaz ochronny ma na celu ochronę strefy spawania przed szkodliwym wpływem tlenu i azotu zawartego w powietrzu atmosferycznym. Stosuje się różne rodzaje gazów ochronnych, które mają wpływ na jakość i wygląd spoiny. Najczęściej używanymi gazami są argon, dwutlenek węgla (CO2) oraz mieszanki tych dwóch gazów. Argon jest najbardziej uniwersalnym gazem ochronnym, ponieważ można go stosować do spawania zarówno stali nierdzewnych, jak i aluminium. Dwutlenek węgla jest tańszym rozwiązaniem, ale jego użycie może prowadzić do powstawania porów i zanieczyszczeń w spoinie.

Zalety stosowania butli do migomatu

Stosowanie butli do migomatu ma wiele zalet. Po pierwsze, umożliwia precyzyjne dostarczenie odpowiedniej ilości gazu ochronnego, co przekłada się na lepszą jakość spawania. Po drugie, butle są łatwo dostępne i można je wymieniać w miarę potrzeb. Dzięki temu nie ma ryzyka, że podczas pracy zabraknie gazu ochronnego. Po trzecie, butle są bezpieczne w użytkowaniu – są wyposażone w zawory redukcyjne, które zapobiegają przedostawaniu się zbyt dużego ciśnienia gazu do migomatu.

Alternatywy dla butli do migomatu

W przypadku spawania metodą MIG/MAG istnieją również inne rozwiązania niż tradycyjne butle do migomatu w Nadarzynie. Jednym z nich są stacje gazowe, które dostarczają gaz ochronny bezpośrednio z sieci. To rozwiązanie jest szczególnie korzystne w dużych zakładach produkcyjnych, gdzie spawanie odbywa się na dużą skalę. Inną alternatywą są generatory gazów ochronnych, które wytwarzają gaz na miejscu z powietrza atmosferycznego. Takie urządzenia są ekologiczne i pozwalają na oszczędność gazu, jednak ich zakup i utrzymanie może być kosztowne.