Artykuł sponsorowany

W jakich sytuacjach konieczne jest leczenie niepłodności?

W jakich sytuacjach konieczne jest leczenie niepłodności?

Niepłodność to problem, z którym boryka się coraz więcej par w Polsce. Szacuje się, że nawet 15% par mających problemy z zajściem w ciążę potrzebuje pomocy specjalistów. W jakich sytuacjach warto rozważyć leczenie niepłodności i jakie są najczęstsze przyczyny tego zjawiska? Oto kilka sytuacji, w których warto zwrócić się o pomoc do ginekologa.

Próby zajścia w ciążę trwające ponad rok

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), mówi się o niepłodności, gdy para starająca się o dziecko przez rok nie osiąga sukcesu, mimo regularnych stosunków seksualnych bez stosowania antykoncepcji. W takiej sytuacji warto udać się do ginekologa, który oceni stan zdrowia obojga partnerów i ewentualnie skieruje na dalsze badania diagnostyczne. Leczenie niepłodności może obejmować zarówno terapię farmakologiczną, jak i metody in vitro czy inseminację.

Nieprawidłowości w cyklu miesiączkowym

Nieregularne miesiączki, brak owulacji czy zespół policystycznych jajników to tylko niektóre z zaburzeń cyklu miesiączkowego, które mogą wpływać na płodność kobiety. W przypadku nieprawidłowości w cyklu warto zgłosić się do ginekologa, który może zlecić odpowiednie badania hormonalne i podjąć decyzję o ewentualnym leczeniu. Warto pamiętać, że niepłodność może być także spowodowana przez problemy zdrowotne partnera, takie jak niskie nasienie czy zaburzenia erekcji.

Ciąża nie dochodzi do skutku

W niektórych przypadkach para może mieć problemy z utrzymaniem ciąży, co objawia się nawracającymi poronieniami. Nawracające poronienia to sytuacja, gdy kobieta doświadcza trzech lub więcej poronień z rzędu. W takiej sytuacji warto zgłosić się do specjalisty, który przeprowadzi dokładne badania w celu znalezienia przyczyny tego zjawiska. Leczenie może obejmować zarówno terapię hormonalną, jak i leczenie ewentualnych infekcji czy zaburzeń immunologicznych.

Podsumowując, leczenie niepłodności warto rozważyć w sytuacjach, gdy próby zajścia w ciążę trwają ponad rok, występują nieprawidłowości w cyklu miesiączkowym lub ciąża nie dochodzi do skutku. Ważne jest jednak pamiętać, że każdy przypadek jest inny i tylko specjalista może ocenić, jaka metoda leczenia będzie najbardziej odpowiednia dla danej pary. Dlatego warto zgłosić się do ginekologa, który pomoże znaleźć przyczynę problemów z płodnością i zaproponuje odpowiednie leczenie.