Artykuł sponsorowany

Różaneczniki - wygląd i właściwości

Różaneczniki - wygląd i właściwości

Różaneczniki to niezwykłe rośliny, które zdobią wiele ogrodów i parków w Polsce. Są one cenione za swoje piękne kwiaty oraz właściwości zdrowotne. W tym artykule dowiesz się więcej o wyglądzie różaneczników, ich uprawie oraz zastosowaniach w medycynie ludowej.

Wygląd i odmiany różaneczników

Różaneczniki (Rhododendron) to rodzaj roślin z rodziny wrzosowatych, obejmujący około 1000 gatunków. Są to krzewy lub małe drzewa, które dorastają do wysokości nawet kilku metrów. Charakterystyczną cechą różaneczników są duże, błyszczące liście oraz efektowne, kształtne kwiaty, które mogą mieć różne barwy - od białej, przez różową, czerwoną, aż po fioletową. W Polsce najbardziej popularne są odmiany azjatyckie, takie jak różanecznik pontyjski czy katawbijski.

Uprawa różaneczników

Różaneczniki są roślinami dość wymagającymi pod względem warunków uprawy. Najlepiej rosną na żyznych, próchniczych glebach o kwasowym odczynie (pH 4,5 - 5,5). Wymagają także dobrze przepuszczalnego podłoża, aby uniknąć zastoju wody, który może prowadzić do gnicia korzeni. Krzewy te potrzebują również stanowiska słonecznego lub lekko zacienionego, ale chronionego przed wiatrem. Jeśli chodzi o różaneczniki, odmiany ich są liczne. 

Pielęgnacja i rozmnażanie

Pielęgnacja różaneczników polega przede wszystkim na regularnym nawadnianiu oraz nawożeniu. Rośliny te potrzebują dużo wody, zwłaszcza w okresie wzrostu i kwitnienia. Należy jednak uważać, aby nie przesadzić z ilością wody, gdyż może to prowadzić do gnicia korzeni. Różaneczniki najlepiej nawozić specjalnymi nawozami dla roślin kwasolubnych. Rozmnażanie różaneczników odbywa się przez sadzonki pędowe lub nasiona. Sadzonki pobiera się latem, a nasiona wysiewa się jesienią.

Właściwości lecznicze różaneczników

Niektóre gatunki różaneczników mają właściwości lecznicze, które wykorzystywane są w medycynie ludowej. Przykładem jest różanecznik pontyjski (Rhododendron ponticum), którego liście zawierają substancje o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwwirusowym. W medycynie ludowej stosuje się napary z liści różaneczników na dolegliwości reumatyczne, bóle głowy czy przeziębienia.