Artykuł sponsorowany

Profesjonalne głowice do harwesterów - jak działają?

Profesjonalne głowice do harwesterów - jak działają?

Profesjonalne głowice do harwesterów to kluczowy element wydajnego i precyzyjnego pozyskiwania drewna. Dzięki nim proces ten staje się szybszy, bardziej ekonomiczny i przyjazny dla środowiska. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu, jak działają głowice do harwesterów, jakie są ich rodzaje oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu.

Rodzaje głowic do harwesterów

Na rynku dostępne są różne rodzaje głowic do harwesterów, które różnią się między sobą konstrukcją, zastosowaniem oraz zakresem średnic drzew, które są w stanie obsłużyć. Najpopularniejsze z nich to głowice rolkowe, łańcuchowe i tarczowe. Głowice rolkowe wykorzystują system rolkowy do przemieszczania drzewa podczas jego obróbki. Głowice łańcuchowe natomiast, działają na zasadzie poruszania się drzewa po łańcuchu, co pozwala na jego równoczesne cięcie i odgałęzianie. Głowice tarczowe zaś, używają tarczy tnącej do cięcia drzewa na odpowiedniej długości oraz specjalnych noży do usuwania gałęzi.

Parametry pracy głowic

Praca głowic do harwesterów opiera się na kilku kluczowych parametrach, które wpływają na ich wydajność i precyzję. Są to między innymi siła chwytu, prędkość przesuwu drzewa oraz prędkość cięcia. Siła chwytu jest odpowiedzialna za utrzymanie drzewa w odpowiedniej pozycji podczas obróbki, a jej wartość zależy od konstrukcji głowicy oraz masy drzewa. Prędkość przesuwu drzewa to tempo, z jakim drzewo jest przemieszczane przez głowicę podczas cięcia i odgałęziania. Prędkość cięcia natomiast, określa czas potrzebny na przecięcie drzewa na żądanej długości.

Funkcje głowic do harwesterów

Nie można zaprzeczyć, że głowice do harwesterów pełnią wiele funkcji, które mają na celu usprawnienie procesu pozyskiwania drewna. Jedną z nich jest automatyczne centrowanie drzewa, które pozwala na precyzyjne ustawienie drzewa w odpowiedniej pozycji przed rozpoczęciem obróbki. Kolejną ważną funkcją jest pomiar długości oraz średnicy drzewa, co pozwala na zoptymalizowanie procesu cięcia i minimalizowanie strat surowca. Ponadto niektóre głowice wyposażone są w systemy kontroli nacisku, które chronią drzewo przed uszkodzeniem podczas obróbki.