Artykuł sponsorowany

O czym warto pamiętać jeśli bliski zdecydował się na kremację zwłok?

O czym warto pamiętać jeśli bliski zdecydował się na kremację zwłok?

Kremacja zwłok to proces, który staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Coraz więcej osób decyduje się na tę formę pochówku, ponieważ uważa ją za bardziej ekologiczną i ekonomiczną niż tradycyjny pogrzeb. Jeśli ktoś z naszych bliskich zdecydował się na kremację, warto poznać kilka ważnych informacji na ten temat.

Przeczytaj również: Czym różni się pogrzeb świecki od tradycyjnego?

Formalności związane z kremacją

Po śmierci bliskiej osoby, należy zgłosić zgon do Urzędu Stanu Cywilnego oraz uzyskać stosowne zaświadczenie o przyczynie zgonu. Następnie trzeba podjąć decyzję o wyborze zakładu pogrzebowego, który zajmie się profesjonalną organizacją kremacji. Warto pamiętać, że nie każdy zakład oferuje taką usługę, dlatego warto wcześniej sprawdzić dostępność tego rodzaju pochówku. Należy również poinformować zakład o swoich życzeniach dotyczących urny, w której zostaną umieszczone prochy po kremacji. W przypadku kremacji, konieczne jest również uzyskanie zgody na przeprowadzenie tego procesu od najbliższej rodziny zmarłego.

Przeczytaj również: Obrzędy podczas pogrzebów

Koszty związane z kremacją

Koszty kremacji są zazwyczaj niższe niż koszty tradycyjnego pogrzebu. Wynika to z faktu, że nie ma potrzeby kupowania drogiej trumny ani wynajmowania miejsca na cmentarzu. Jednak warto pamiętać, że kremacja zwłok w Rzeszowie to nie jedyny wydatek związany z pochówkiem. Należy doliczyć również koszt urny, transportu zwłok do krematorium oraz ewentualne opłaty za miejsce przechowywania urny na cmentarzu. Warto również wiedzieć, że niektóre zakłady pogrzebowe oferują specjalne pakiety usług, które obejmują zarówno kremację, jak i organizację uroczystości pogrzebowej.

Przeczytaj również: Na czym polega usługa pogrzebowa-kremacja?

Opcje po kremacji

Po kremacji zwłok, rodzina zmarłego musi zdecydować, co zrobić z prochami. Istnieje kilka opcji do wyboru. Najbardziej popularne jest umieszczenie urny w grobie rodzinnym lub w specjalnie przeznaczonym do tego celu miejscu na cmentarzu, przy którym bliscy będą mogli wspominać zmarłego, składać kwiaty i znicze.