Artykuł sponsorowany

Na czym polega badanie słuchu?

Na czym polega badanie słuchu?

Badanie słuchu to niezwykle ważny element diagnostyki medycznej, pozwalający na wykrycie ewentualnych problemów ze słuchem oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia. W Polsce, gdzie statystycznie co dziesiąta osoba cierpi na jakąś formę niedosłuchu, regularne badania słuchu powinny być priorytetem, szczególnie dla osób narażonych na działanie szkodliwych czynników. W poniższym artykule przybliżymy, na czym polegają badania słuchu, jakie są ich rodzaje oraz kiedy warto się na nie zgłosić.

Rodzaje badań słuchu

Badania słuchu można podzielić na kilka rodzajów, w zależności od tego, jakie aspekty funkcjonowania ucha są badane. Najbardziej popularne są audiometria tonalna, audiometria impedancyjna oraz otoemisje akustyczne. Audiometria tonalna pozwala ocenić próg słyszalności pacjenta dla różnych częstotliwości dźwięków, a więc pozwala określić, czy występuje niedosłuch i jaka jest jego nasilenie. Audiometria impedancyjna bada natomiast sprawność układu przewodzącego dźwięk w uchu środkowym, co może pomóc zdiagnozować problemy związane z przewodnictwem dźwięku. Otoemisje akustyczne to badanie, które ocenia funkcjonowanie komórek zmysłowych wewnątrz ucha wewnętrznego.

Kiedy warto zgłosić się na badanie słuchu

Badanie słuchu w Szczecinie powinno być wykonywane regularnie, szczególnie u osób narażonych na działanie szkodliwych czynników, takich jak hałas czy toksyczne substancje. Warto zgłosić się na badanie, jeśli zauważymy u siebie objawy niedosłuchu, takie jak trudności w rozumieniu mowy, konieczność zwiększania głośności telewizora czy radia, czy uczucie zatkania uszu. Badanie słuchu jest również zalecane dla dzieci, zwłaszcza tych, które mają problemy z mową lub koncentracją. W przypadku noworodków i niemowląt badanie otoemisji akustycznych jest często wykonywane rutynowo w ramach przesiewowych badań słuchu.

Przebieg badania słuchu

Badanie słuchu jest bezbolesne i nieinwazyjne. Przed rozpoczęciem badania lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem oraz dokonuje oględzin uszu. W przypadku audiometrii tonalnej pacjentowi zakładane są słuchawki lub wkładki douszne, a następnie odtwarzane są dźwięki o różnej częstotliwości i głośności. Pacjent ma za zadanie zasygnalizować, kiedy słyszy dźwięk, co pozwala na sporządzenie tzw. audiogramu. W przypadku audiometrii impedancyjnej badanie polega na wprowadzeniu do ucha specjalnej sondy, która generuje dźwięki i mierzy zmiany ciśnienia w uchu środkowym.