Artykuł sponsorowany

Księgowość spółek - co trzeba wiedzieć?

Księgowość spółek - co trzeba wiedzieć?

Księgowość spółek to obszar, który może przysporzyć wiele trudności przedsiębiorcom, zwłaszcza tym prowadzącym własne firmy. W Polsce obowiązują różne przepisy dotyczące prowadzenia ksiąg rachunkowych, zależne od rodzaju spółki oraz jej wielkości. Warto zatem zgłębić temat, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji wynikających z niewłaściwego prowadzenia dokumentacji finansowej.

Przeczytaj również: Kiedy warto skorzystać z usług biura rachunkowego?

Rodzaje spółek i ich obowiązki księgowe

W Polsce można wyróżnić kilka podstawowych rodzajów spółek, które różnią się między sobą m.in. formą własności, odpowiedzialnością za długi czy wymaganiami w zakresie prowadzenia księgowości. Do najpopularniejszych należą spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.), spółka akcyjna (S.A.) oraz spółki osobowe, takie jak spółka jawna, partnerska czy komandytowa. Spółki kapitałowe (sp. z o.o. i S.A.) są zobowiązane do prowadzenia pełnej księgowości i sporządzania sprawozdań finansowych, natomiast dla spółek osobowych obowiązek ten zależy od osiąganych przychodów. Jeśli chodzi o księgowość spółek, w Warszawie możemy skorzystać z usług specjalistów takich jak np. Abacus.

Przeczytaj również: Jak poprawnie prowadzić księgi rachunkowe?

Pełna księgowość czy ryczałt

Spółki kapitałowe muszą prowadzić pełną księgowość, która obejmuje m.in. ewidencję przychodów, kosztów, środków trwałych oraz obrotów z kontrahentami. W przypadku spółek osobowych, jeśli ich przychód przekracza 2 miliony euro, również muszą stosować pełną księgowość. Jeśli jednak przychody są niższe, spółki osobowe mają możliwość wyboru między pełną księgowością a ryczałtem ewidencjonowanym. Ryczałt jest prostszą formą rozliczeń, jednak nie zawsze korzystną dla przedsiębiorcy – warto więc dokładnie przeanalizować obie opcje przed podjęciem decyzji.

Przeczytaj również: Jakie czynniki wpływają na ceny usług biur rachunkowych?

Zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych

Księgi rachunkowe powinny być prowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami, takimi jak ustawa o rachunkowości czy Kodeks spółek handlowych. Ważne jest przede wszystkim rzetelne i systematyczne ewidencjonowanie wszystkich operacji gospodarczych oraz sporządzanie sprawozdań finansowych na koniec roku obrotowego. Sprawozdania te muszą być zatwierdzane przez zgromadzenie wspólników (w przypadku spółki z o.o.) lub walne zgromadzenie (w przypadku S.A.) i przedstawiane do Krajowego Rejestru Sądowego.