Artykuł sponsorowany

Kiedy wykonuje się cytologię gardła i na czym to polega?

Kiedy wykonuje się cytologię gardła i na czym to polega?

Cytologia gardła to badanie, które może pomóc w wykryciu zmian chorobowych w obrębie gardła, a także innych schorzeń, takich jak nowotwory czy infekcje wirusowe. W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na wykonanie tego badania, zwłaszcza w Krakowie, gdzie liczba przypadków chorób gardła rośnie. Warto zatem dowiedzieć się więcej na temat cytologii gardła i dowiedzieć się, kiedy warto ją wykonać.

Wskazania do cytologii gardła

Cytologia gardła jest zalecana przede wszystkim osobom, które mają powtarzające się problemy z gardłem, takie jak ból, uczucie pieczenia czy trudności w połykaniu. Badanie to może również być zalecone przez lekarza specjalistę w przypadku podejrzenia infekcji wirusowej, bakteryjnej lub grzybiczej. Warto również pomyśleć o wykonaniu cytologii gardła, jeśli pacjent ma osłabiony układ odpornościowy lub występują u niego objawy sugerujące nowotwór, takie jak niepokojący chrypka czy utrata masy ciała bez wyraźnej przyczyny. Cytologia gardła może być również pomocna w monitorowaniu stanu zdrowia osób narażonych na działanie szkodliwych czynników środowiskowych, takich jak dym tytoniowy czy zanieczyszczenia powietrza.

Jak przebiega cytologia gardła?

Cytologia gardła polega na pobraniu próbki komórek z powierzchni błony śluzowej gardła za pomocą specjalnego szczoteczki lub wymazu. Następnie próbka jest przekazywana do laboratorium, gdzie zostaje poddana analizie pod mikroskopem. W trakcie badania ocenia się morfologię komórek, ich rozmieszczenie oraz ewentualne zmiany patologiczne. Dzięki temu można wykryć obecność wirusów, bakterii lub grzybów, a także zmiany nowotworowe. Badanie cytologii gardła jest nieinwazyjne i zwykle nie powoduje większych dolegliwości u pacjenta.

Przed wykonaniem cytologii gardła w Krakowie warto poinformować lekarza o przyjmowanych lekach oraz ewentualnych alergiach. Na kilka dni przed badaniem należy unikać stosowania miejscowych preparatów do gardła, takich jak pastylki czy spraye, które mogą wpłynąć na wynik badania. W dniu badania warto również unikać jedzenia i picia na około godzinę przed zabiegiem, aby nie zakłócić wyników cytologii. W przypadku kobiet w ciąży lub karmiących piersią, warto skonsultować się z lekarzem przed wykonaniem badania, gdyż nie zawsze jest ono wskazane.