Artykuł sponsorowany

Kiedy udrażnianie kominów jest niezbędne?

Kiedy udrażnianie kominów jest niezbędne?

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak ważne jest regularne czyszczenie i udrażnianie kominów? Zapewne wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak duże znaczenie ma to dla naszego bezpieczeństwa oraz komfortu życia. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć Wam temat udrażniania kominów oraz sytuacje, w których jest to szczególnie niezbędne.

Przyczyny konieczności udrażniania kominów

Każdego roku w Polsce dochodzi do licznych pożarów wywołanych przez zanieczyszczone kominy. Przyczyną tego stanu rzeczy są głównie sadza i inne substancje powstające podczas spalania paliw stałych, które odkładają się na ściankach kominowych. W wyniku tego może dojść do zapalenia się tych substancji, co prowadzi do pożaru kominowego. Dodatkowo, zanieczyszczony komin może powodować cofanie się spalin do pomieszczeń mieszkalnych, co z kolei może prowadzić do zatrucia tlenkiem węgla – groźnego dla zdrowia i życia mieszkańców.

Czas na udrażnianie – jak często powinniśmy to robić?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, udrażnianie kominów w Warszawie powinno być przeprowadzane co najmniej raz w roku. W praktyce jednak, zaleca się wykonywanie tego zabiegu nawet częściej – zwłaszcza w przypadku budynków, w których korzysta się z pieców na paliwo stałe. Warto również pamiętać, że udrażnianie kominów powinno być wykonywane przez profesjonalistów – tzw. kominiarzy, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje oraz doświadczenie w tej dziedzinie. Dzięki temu mamy pewność, że prace zostaną wykonane prawidłowo i z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa.

Sygnały ostrzegawcze – kiedy udrażnianie kominów jest szczególnie niezbędne?

Istnieje kilka sytuacji, które powinny zwrócić naszą uwagę na konieczność udrażniania kominów. Przede wszystkim są to problemy z ciągiem kominowym – jeśli zauważymy, że dym wydobywający się z komina jest gęsty i czarny, może to świadczyć o jego zanieczyszczeniu. Kolejnym sygnałem ostrzegawczym jest pojawienie się nieprzyjemnych zapachów w pomieszczeniach mieszkalnych – może to sugerować cofanie się spalin do wnętrza budynku. Warto również zwrócić uwagę na wilgoć i pleśń wokół kominów – może to być oznaką nieszczelności, która również może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. W takich przypadkach niezbędne jest jak najszybsze udrażnianie kominów, aby uniknąć poważnych konsekwencji dla zdrowia mieszkańców oraz samej konstrukcji budynku.