Artykuł sponsorowany

Jakie zalety ma fluoryzacja zębów i kiedy  należy ją wykonać?

Jakie zalety ma fluoryzacja zębów i kiedy  należy ją wykonać?

Fluoryzacja zębów to zabieg mający na celu wzmocnienie szkliwa i ochronę przed próchnicą. Stosowany jest zarówno u dzieci, jak i dorosłych, a jego regularne wykonywanie może znacznie przyczynić się do zachowania zdrowia jamy ustnej. W poniższym artykule omówimy zalety fluoryzacji, jej różne metody oraz wskazówki dotyczące tego, kiedy najlepiej przeprowadzić ten zabieg. 

Zalety fluoryzacji zębów 

Fluoryzacja przynosi wiele korzyści dla zdrowia jamy ustnej. Po pierwsze, wzmacnia szkliwo zębów, dzięki czemu stają się one bardziej odporne na działanie kwasów powstających podczas procesu trawienia pokarmów. Po drugie, fluory hamują rozwój bakterii odpowiedzialnych za powstawanie próchnicy, co prowadzi do zmniejszenia ryzyka jej wystąpienia. Po trzecie, fluoryzacja pomaga remineralizować już istniejące ubytki, co może spowolnić ich rozwój i ułatwić leczenie. Po czwarte, zabieg ten może zmniejszyć nadwrażliwość zębów na bodźce takie jak zimno czy gorąco. Wreszcie, regularna fluoryzacja wspomaga utrzymanie zdrowych dziąseł i zapobiega chorobom przyzębia. 

Metody fluoryzacji 

Istnieje kilka metod fluoryzacji zębów, które można dostosować do indywidualnych potrzeb pacjenta. Pierwszą z nich jest fluoryzacja miejscowa, polegająca na nałożeniu na zęby specjalnego żelu, pianki czy lakieru z zawartością fluoru. Zabieg ten jest przeprowadzany w gabinecie dentystycznym i trwa zwykle około 15 minut. Drugą metodą jest fluoryzacja ogólnoustrojowa, która polega na przyjmowaniu preparatów zawierających fluor w postaci tabletek, kropli czy past do zębów. Ta metoda jest szczególnie polecana dzieciom, u których istnieje większe ryzyko próchnicy. Warto również wspomnieć o fluoryzacji wodociągowej, czyli dodawaniu niewielkich ilości fluoru do wody pitnej, co ma na celu zmniejszenie zachorowań na próchnicę w populacji. 

Kiedy należy wykonać fluoryzację? 

Optymalny czas na przeprowadzenie fluoryzacji zależy od wieku pacjenta oraz stanu jego jamy ustnej. U dzieci zaleca się rozpoczęcie zabiegów już od pierwszych miesięcy życia, gdy pojawiają się pierwsze ząbki. Następnie fluoryzację zębów w Radzionkowie wykonuje się co najmniej raz w roku, a u dzieci ze zwiększonym ryzykiem próchnicy nawet częściej. Dorosłym pacjentom zaleca się przeprowadzenie fluoryzacji co najmniej raz na dwa lata, chociaż w przypadku osób z osłabionym szkliwem czy problemami z dziąsłami zabieg może być wykonywany częściej.