Artykuł sponsorowany

Jakie rodzaje pokrycia dachowego są wybierane najczęściej?

Jakie rodzaje pokrycia dachowego są wybierane najczęściej?

Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego to kluczowy element każdej inwestycji budowlanej. W Polsce mamy wiele różnych rodzajów dachówek, które mogą sprostać wymaganiom zarówno pod względem estetyki, jak i trwałości. W tym artykule przyjrzymy się najpopularniejszym rodzajom pokryć dachowych oraz ich zaletom i wadom.

Przeczytaj również: Jakie zastosowania znajduje blacha trapezowa?

Czy dachówka ceramiczna to najlepszy wybór?

Dachówka ceramiczna to jeden z najbardziej popularnych materiałów stosowanych w pokryciach dachowych. Nie bez powodu - jest trwała, odporna na warunki atmosferyczne, a także posiada walory estetyczne. Dachy w Krośnie często pokryte są właśnie tym materiałem, co świadczy o jego popularności w regionie. Jednak dachówka ceramiczna ma też swoje wady, takie jak stosunkowo wysoka cena oraz konieczność montażu na solidnej konstrukcji nośnej ze względu na jej ciężar.

Dachówka betonowa to kolejny popularny rodzaj pokrycia dachowego. Jej głównym atutem jest niższa cena w porównaniu z dachówką ceramiczną, co sprawia, że jest bardziej dostępna dla osób o ograniczonym budżecie. Ponadto, dachówka betonowa jest mniej ciężka niż ceramiczna, co pozwala na zastosowanie lżejszej konstrukcji nośnej. Warto jednak pamiętać, że dachówka betonowa może być mniej trwała niż ceramiczna, a także ma tendencję do szybszego zabrudzenia.

Czy blachodachówka to dobry wybór dla każdego domu?

Blachodachówka to kolejny rodzaj pokrycia dachowego, który zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Jest to materiał lekki, łatwy w montażu i dostępny w szerokiej gamie kolorów oraz wzorów. Blachodachówka sprawdza się zarówno na dachach o prostych, jak i skomplikowanych kształtach. Warto jednak zwrócić uwagę na jakość materiału - nie wszystkie blachodachówki są odporne na korozję czy uszkodzenia mechaniczne, dlatego warto inwestować w produkty renomowanych producentów.

Papa termozgrzewalna to materiał stosowany przede wszystkim na dachy płaskie lub o niewielkim spadku. Jej zalety to niska cena, łatwość montażu oraz możliwość naprawy ewentualnych uszkodzeń bez konieczności wymiany całego pokrycia. Papa termozgrzewalna jest również odporna na promieniowanie UV oraz działanie wody. Należy jednak pamiętać, że dachy pokryte papą termozgrzewalną mogą być mniej estetyczne niż te z dachówkami ceramicznymi czy betonowymi, a także mogą wymagać częstszych przeglądów i konserwacji.