Artykuł sponsorowany

Jak wykonuje się badania cytologiczne u zwierząt?

Jak wykonuje się badania cytologiczne u zwierząt?

Badania cytologiczne u zwierząt odgrywają kluczową rolę w diagnostyce i leczeniu wielu chorób. Dzięki nim, lekarze weterynarii są w stanie szybko i skutecznie ocenić stan zdrowia swoich pacjentów oraz podjąć odpowiednie kroki terapeutyczne. W poniższym artykule przyjrzymy się, jak wykonuje się badania cytologiczne u zwierząt, jakie są ich rodzaje oraz jakie informacje można uzyskać dzięki tym badaniom.

Pobieranie próbek do badań cytologicznych

Pierwszym etapem przeprowadzenia badań cytologicznych u zwierząt jest pobranie próbek komórek. W zależności od przypadku może to być wymaz z uszu, nosa, gardła, jamy ustnej, dróg rodnych czy też z ran i zmian skórnych. Pobranie próbek odbywa się za pomocą różnych technik, takich jak np. aspiracja cienkoigłowa (FNA), wymaz czy biopsja. Aspiracja cienkoigłowa polega na pobraniu komórek za pomocą cienkiej igły wprowadzonej do zmiany lub narządu. Wymaz to metoda polegająca na delikatnym otarciu zmienionej tkanki specjalnym wacikiem lub szkiełkiem. Biopsja natomiast to zabieg chirurgiczny, podczas którego pobiera się fragment tkanki do dalszych badań.

Przygotowanie preparatów do analizy

Po pobraniu próbek komórek, należy je odpowiednio przygotować do analizy. W przypadku aspiracji cienkoigłowej, komórki są nanoszone na szkiełko mikroskopowe i rozprowadzane za pomocą drugiego szkiełka, tworząc cienką warstwę. Wymazy są natomiast nanoszone bezpośrednio na szkiełko i rozprowadzane. Preparaty biopsji są zamrażane lub utrwalane w formalinie, a następnie osadzane w parafinie i sekcjonowane na cienkie warstwy. Kolejnym etapem jest barwienie komórek, które pozwala uwidocznić ich struktury oraz ułatwia identyfikację patologicznych zmian.

Ocena cytologiczna i interpretacja wyników

Ocenę cytologiczną przeprowadza lekarz weterynarii lub specjalista patomorfolog. Badanie polega na analizie komórek pod mikroskopem, ocenie ich morfologii oraz ewentualnych zmian patologicznych. Lekarz ocenia również liczbę i rodzaj komórek, co może wskazywać na obecność stanu zapalnego, infekcji czy nowotworu. Interpretacja wyników jest kluczowa dla postawienia właściwej diagnozy oraz wyboru odpowiedniej terapii.