Artykuł sponsorowany

Jak wybrać ortezę na bark?

Jak wybrać ortezę na bark?

Orteza na bark to ważny element terapii, który wspomaga leczenie różnych schorzeń i urazów stawu barkowego. Wybór odpowiedniej ortezy może znacznie przyspieszyć proces rehabilitacji, poprawić komfort życia pacjenta i zminimalizować ryzyko powikłań. Warto wiedzieć, jakie kryteria należy wziąć pod uwagę podczas wyboru ortezy na bark, aby jak najlepiej dostosować ją do indywidualnych potrzeb pacjenta. 

Rodzaje ortez na bark

Ortezy na bark można podzielić na trzy główne rodzaje, które różnią się między sobą konstrukcją, zakresem stabilizacji i zastosowaniem. Pierwszym z nich są ortezy miękkie, wykonane z elastycznych materiałów, takich jak neopren czy tkanina. Ortezy miękkie zapewniają lekki stopień stabilizacji i są polecane przy bólach mięśniowych czy niewielkich urazach stawu. Drugim rodzajem są ortezy półsztywne, które łączą elastyczne materiały z elementami usztywniającymi, takimi jak szyny czy klamry. Ortezy półsztywne stosuje się w przypadku większych urazów lub niestabilności stawu barkowego. Trzecim rodzajem są ortezy sztywne, które zapewniają największą stabilizację i ograniczenie ruchomości stawu. Ortezy sztywne zalecane są przy poważnych urazach, takich jak złamania czy zwichnięcia. 

Wskazania do stosowania ortezy na bark

Orteza na bark może być stosowana w różnych sytuacjach, zarówno w przypadku schorzeń przewlekłych, jak i urazów pourazowych. Wśród najczęstszych wskazań do stosowania ortezy na bark można wymienić zespół bolesnego barku, niestabilność stawu barkowego, zapalenie ścięgien, kontuzje sportowe czy rehabilitację po operacji. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni rodzaj ortezy w zależności od konkretnego schorzenia lub urazu, a także stopnia jego nasilenia.  

Cechy dobrej ortezy na bark

Wybierając ortezę na bark, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych cech, które wpłyną na jej funkcjonalność i komfort noszenia. Po pierwsze, materiał ortezy powinien być oddychający i miękki w dotyku, aby zapewnić komfort noszenia przez dłuższy czas. Po drugie, konstrukcja ortezy powinna być ergonomiczna i dopasowana do anatomii ciała pacjenta. Po trzecie, ważne jest, aby orteza zapewniała odpowiedni stopień stabilizacji, dostosowany do potrzeb pacjenta.