Artykuł sponsorowany

Jak wybrać odpowiedni kamień na chodnik?

Jak wybrać odpowiedni kamień na chodnik?

Kamień na chodnik to popularny wybór ze względu na jego trwałość, estetykę i łatwość utrzymania. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, aby nasza inwestycja była satysfakcjonująca i długotrwała.

Rodzaje kamienia dostępne na rynku

Na rynku dostępne są różne rodzaje kamienia, które można wykorzystać do budowy chodnika. Do najpopularniejszych należą kostka granitowa, bruk betonowy, płyty chodnikowe oraz kamień naturalny. Kostka granitowa to bardzo trwały i odporny na uszkodzenia materiał, który doskonale sprawdzi się w przypadku dużego ruchu pieszego. Bruk betonowy jest tańszy od kostki granitowej, ale również wytrzymały i dostępny w szerokiej gamie kolorów i wzorów. Płyty chodnikowe to kolejna opcja - są one nieco cieńsze od kostki granitowej, ale także trwałe i estetyczne. Kamień naturalny, taki jak piaskowiec czy marmur, cechuje się unikatowym wyglądem, ale może być mniej odporny na uszkodzenia niż pozostałe materiały.

Dzikówka płomieniowana – materiał na ścieżki ogrodowe, płytki tarasowe i schodowe

Oryginalnym, ale bardzo ciekawym rozwiązaniem może być wybór dzikówki płomieniowanej. To kamień o nieregularnym kształcie i naturalnej fakturze, który zyskuje swoje wyjątkowe właściwości dzięki procesowi płomieniowania. Dzięki swoim właściwościom zapewnia trwałość i wygodę użytkowania. Dzięki procesowi płomieniowania zyskuje głęboką, szlachetną barwę oraz charakterystyczną chropowatość powierzchni. Chropowata powierzchnia sprawia, że nawet na cienkiej warstwie lodu nie ma ryzyka poślizgnięcia się. Proces płomieniowania nadaje kamieniowi unikalny wygląd oraz dodatkowe właściwości użytkowe. Dzikówka płomieniowana jest mrozoodporna i odporna na ścieranie i rozdrabnianie. 

Kryteria wyboru odpowiedniego kamienia

Przy wyborze kamienia na chodnik warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kryteriów. 

·         Trwałość - im bardziej wytrzymały materiał, tym dłużej posłuży nam nasz chodnik. 

·         Estetyka - kamień powinien współgrać z otoczeniem, zarówno pod względem kolorystyki, jak i faktury. 

·         Łatwość utrzymania - niektóre rodzaje kamienia są bardziej podatne na zabrudzenia czy porastanie mchem, co może wpłynąć na konieczność częstszego czyszczenia. 

·         Cena - warto zastanowić się nad swoim budżetem i wybrać materiał, który będzie dla nas najbardziej opłacalny. Warto również sprawdzić dostępność danego kamienia na rynku oraz ewentualne opinie innych użytkowników.