Artykuł sponsorowany

Jak wybrać najlepsze miejsce do montażu paneli fotowoltaicznych? 

Jak wybrać najlepsze miejsce do montażu paneli fotowoltaicznych? 

Inwestycja w panele fotowoltaiczne to coraz częstszy wybór Polaków, którzy pragną czerpać korzyści z odnawialnych źródeł energii. Odpowiedni dobór miejsca montażu paneli jest kluczowy dla uzyskania maksymalnej wydajności. Warto zatem przyjrzeć się, na co zwrócić uwagę podczas wyboru lokalizacji.

Przeczytaj również: Powietrzna pompa ciepła – ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie dla Twojego domu

Kierunek i nachylenie dachu

Pierwszym czynnikiem, który wpływa na efektywność paneli fotowoltaicznych, jest kierunek i nachylenie dachu budynku. Idealnie, panele powinny być zamontowane na dachu skierowanym na południe, co pozwala na optymalne nasłonecznienie przez cały dzień. Nachylenie dachu również ma znaczenie - w Polsce optymalnym kątem nachylenia jest 30–35 stopni. Jeżeli dach nie spełnia tych warunków, można zastosować specjalne konstrukcje montażowe, które umożliwią odpowiednie ustawienie paneli względem słońca.

Przeczytaj również: Gdzie sprawdzi się powietrzna pompa ciepła?

Brak przeszkód zacieniających

Drugim ważnym aspektem jest brak przeszkód zacieniających, takich jak drzewa czy sąsiednie budynki. Rzucane cienie mogą znacznie obniżyć wydajność paneli fotowoltaicznych. Warto więc dokładnie ocenić otoczenie budynku i ewentualnie przyciąć drzewa lub zastosować montaż na słupach, który pozwoli uniknąć zacienienia. W przypadku montażu fotowoltaiki we Włocławku, gdzie zabudowa miejska może być gęsta, szczególnie ważne jest uwzględnienie tego czynnika.

Dostęp do infrastruktury energetycznej

Ostatnim istotnym elementem jest dostęp do infrastruktury energetycznej, czyli możliwość podłączenia paneli fotowoltaicznych do sieci energetycznej. Przed montażem paneli warto sprawdzić, czy lokalna sieć jest przystosowana do przyjęcia energii z odnawialnych źródeł. W niektórych przypadkach może być konieczne wykonanie modernizacji sieci lub zastosowanie dodatkowych urządzeń, takich jak regulatory mocy czy transformatory.

Odpowiedni wybór miejsca do montażu paneli fotowoltaicznych ma kluczowe znaczenie dla uzyskania optymalnej wydajności. Kierunek i nachylenie dachu, brak przeszkód zacieniających oraz dostęp do infrastruktury energetycznej to trzy główne czynniki, które należy wziąć pod uwagę podczas planowania inwestycji w fotowoltaikę.