Artykuł sponsorowany

Jak interpretować oznaczenia na jajkach?

Jak interpretować oznaczenia na jajkach?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co oznaczają te tajemnicze cyfry i litery na skorupkach jaj? Możemy je spotkać zarówno na jajach z ekologicznych gospodarstw, jak i tych z masowej produkcji. W rzeczywistości, te oznaczenia to klucz do informacji na temat pochodzenia jajka, warunków hodowli kur oraz jakości produktu. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu, jak interpretować oznaczenia na jajkach, aby świadomie wybierać produkty najwyższej jakości.

System znakowania jaj

W Polsce, a także w całej Unii Europejskiej, obowiązuje system znakowania jaj, który ma na celu zapewnienie konsumentom dostępu do informacji na temat pochodzenia produktu. Oznaczenia te składają się z trzech części - pierwsza to cyfra określająca sposób produkcji, druga to dwuliterowy kod kraju pochodzenia, a trzecia to numer identyfikacyjny gospodarstwa.

Sposób produkcji

Jak wyjaśniają dostawcy jaj z Oleśnicy, pierwsza cyfra na jajku informuje nas o sposobie hodowli kur niosek. Wyróżniamy cztery metody produkcji, które są oznaczane następującymi liczbami na jajku.

  • 0 - Jaja ekologiczne (BIO) - pochodzą z kur, które są hodowane w ekologicznych gospodarstwach, zgodnie z rygorystycznymi normami. Kury mają dostęp do wybiegu na świeżym powietrzu, a ich żywienie opiera się na paszach ekologicznych.

  • 1 - Jaja z wolnego wybiegu - pochodzą z kur, które mają swobodny dostęp do wybiegu na świeżym powietrzu przez większość dnia. W pomieszczeniach, w których przebywają nocą, zapewnione są im odpowiednie warunki bytowania.

  • 2 - Jaja z chowu ściółkowego - to jaja pochodzące od kur hodowanych w zamkniętych halach, gdzie mają dostęp do ściółki i naturalnego światła. Warunki te są lepsze niż w przypadku chowu klatkowego, ale gorsze niż w przypadku wolnego wybiegu.

  • 3 - Jaja z chowu klatkowego - pochodzą od kur hodowanych w klatkach, gdzie mają ograniczone możliwości poruszania się i brak dostępu do światła dziennego. Ten sposób produkcji jest najbardziej kontrowersyjny ze względu na kwestie etyczne i jakość jaj.

Kod kraju pochodzenia

Druga część oznaczenia to dwuliterowy kod kraju, który informuje nas, skąd pochodzi jajko. W przypadku Polski, na jajkach znajdziemy oznaczenie "PL". Warto zwracać uwagę na ten element znakowania, aby wspierać rodzimą produkcję.

Numer identyfikacyjny gospodarstwa

Trzecia i ostatnia część oznaczenia to numer identyfikacyjny gospodarstwa, z którego pochodzi jajko. Dzięki temu, mając dostęp do odpowiednich baz danych, można sprawdzić dokładne pochodzenie produktu oraz ewentualnie zgłosić nieprawidłowości w zakresie jakości czy warunków hodowli.