Artykuł sponsorowany

Jak często należy wybierać się do okulisty?

Jak często należy wybierać się do okulisty?

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak często powinniśmy wybierać się do okulisty? Wizyty u tego specjalisty są niezbędne dla utrzymania zdrowia naszych oczu, a częstotliwość ich odbywania zależy od wielu czynników. W tym artykule przedstawimy, jakie są zalecenia dotyczące regularnych wizyt u okulisty oraz jakie sytuacje wymagają natychmiastowej konsultacji.

Co ile udawać się na wizyty do lekarza okulisty? Czynniki

Wiek pacjenta jest jednym z głównych czynników wpływających na częstotliwość wizyt u okulisty. Dzieci i młodzież powinny być kontrolowane przynajmniej raz na dwa lata, aby wykryć ewentualne wady wzroku, które mogą wpłynąć na ich rozwój i naukę. Osoby dorosłe poniżej 40 roku życia, które nie mają żadnych problemów ze wzrokiem ani nie noszą okularów, mogą odwiedzać okulistę co 2-3 lata. Po 40 roku życia, gdy ryzyko wystąpienia presbiopii (starczowzroczności) wzrasta, warto wybierać się do okulisty co najmniej raz na dwa lata. Osoby po 60 roku życia powinny konsultować się z okulistą co roku, gdyż ryzyko wystąpienia schorzeń takich jak zaćma, jaskra czy AMD (degeneracja plamki żółtej) jest wyższe.

Osoby z pewnymi czynnikami ryzyka lub chorobami współistniejącymi powinny częściej konsultować się z lekarzem okulistą w Warszawie. Należy do nich m.in. cukrzyków, którzy są narażeni na rozwój retinopatii cukrzycowej, osoby z wysokim ciśnieniem krwi, które mogą prowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych w oku, czy osoby z rodzinnych przypadków schorzeń oczu takich jak jaskra czy AMD. W takich przypadkach wizyty u okulisty powinny być przeprowadzane co najmniej raz w roku, a czasami nawet częściej, jeśli lekarz uzna to za konieczne.

Istnieją sytuacje, w których niezależnie od wieku i stanu zdrowia pacjenta, natychmiastowa konsultacja z okulistą jest konieczna. Do takich sytuacji należy nagłe pogorszenie ostrości wzroku, ból oka, światłowstręt, podwójne widzenie czy utrata pola widzenia. W przypadku wystąpienia tych objawów, nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty, gdyż mogą one świadczyć o poważnych schorzeniach oczu, które wymagają szybkiej interwencji. Warto również pamiętać, że profilaktyka i regularne badania wzroku są kluczowe dla utrzymania zdrowia naszych oczu na długie lata.