Artykuł sponsorowany

Czym wyróżniają się doniczki balkonowe?

Czym wyróżniają się doniczki balkonowe?

Doniczki balkonowe to nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale także sposób na urozmaicenie wyglądu naszego balkonu. W ostatnich latach zyskały one na popularności, głównie za sprawą rosnącego zainteresowania Polaków ogrodnictwem i dbaniem o otoczenie. Zanim jednak zdecydujemy się na wybór odpowiednich doniczek, warto poznać ich rodzaje, funkcje oraz dowiedzieć się, jakie rośliny najlepiej w nich posadzić.

Rodzaje doniczek balkonowych

Na rynku dostępne są różnorodne rodzaje doniczek balkonowych, które można dopasować do indywidualnych potrzeb i upodobań. Wśród nich znajdziemy zarówno klasyczne modele z tworzywa sztucznego, jak i te wykonane z ceramiki, metalu czy drewna. Doniczki wiszące to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą zaoszczędzić miejsce na balkonie, a jednocześnie cieszyć się pięknem roślin. Dla miłośników nowoczesnych rozwiązań warto zwrócić uwagę na doniczki samonawadniające, które pozwalają utrzymać odpowiedni poziom wilgotności podłoża.

Funkcje doniczek balkonowych

Doniczki balkonowe pełnią wiele funkcji – przede wszystkim umożliwiają uprawę roślin na niewielkiej przestrzeni, takiej jak balkon czy taras. Dzięki nim można cieszyć się zielenią, nawet jeśli nie dysponujemy dużym ogrodem. Ponadto, odpowiednio dobrana doniczka może stać się także elementem dekoracyjnym, który wpłynie na estetykę naszego balkonu. Warto również pamiętać o praktycznych aspektach, takich jak odprowadzanie nadmiaru wody czy izolacja korzeni roślin przed niskimi temperaturami.

Jakie rośliny posadzić w doniczkach balkonowych?

Wybór roślin do uprawy w doniczkach balkonowych zależy od indywidualnych preferencji oraz warunków panujących na danym balkonie. Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim należy wybierać gatunki o niewielkich wymaganiach co do przestrzeni oraz odporności na zmienne warunki atmosferyczne. Dobrym wyborem będą na przykład pelargonie, begonie czy petunie. Jeśli chcemy zaaranżować zielony kącik na balkonie, warto postawić na rośliny pnące, takie jak powojnik czy bluszcz. Dla miłośników ziół i przypraw doskonale sprawdzą się doniczki z bazylią, miętą czy rozmarynem.