Artykuł sponsorowany

Czym wyróżniają się dobre akumulatory?

Czym wyróżniają się dobre akumulatory?

Akumulatory samochodowe to niezbędne źródło energii w każdym pojeździe. Dobra bateria pozwala na sprawne uruchomienie silnika, zasilanie systemów elektrycznych oraz komfortowe korzystanie z różnych funkcji pojazdu. W Częstochowie, jak i w innych miastach Polski, istnieje wiele sklepów i warsztatów oferujących szeroką gamę akumulatorów, ale jak wybrać ten odpowiedni dla naszego samochodu? W tym artykule przedstawimy, czym wyróżniają się dobre akumulatory i na co warto zwrócić uwagę podczas ich zakupu.

Parametry techniczne

Wybierając akumulator w Częstochowie, warto zwrócić uwagę na jego parametry techniczne, takie jak pojemność (Ah), prąd rozruchowy (A) oraz napięcie (V). Pojemność akumulatora powinna być dostosowana do potrzeb naszego samochodu – im większa pojemność, tym dłużej bateria będzie mogła zasilać urządzenia elektryczne bez uruchomienia silnika. Prąd rozruchowy to wartość określająca zdolność akumulatora do uruchomienia silnika – im wyższy prąd, tym łatwiej będzie nam odpalić samochód, zwłaszcza w niskich temperaturach. Napięcie akumulatora powinno być zgodne z wymaganiami naszego pojazdu – najczęściej spotykane są modele o napięciu 12V.

Technologia wykonania

Akumulatory można podzielić na kilka rodzajów ze względu na technologię wykonania, a najbardziej popularne to akumulatory kwasowo-ołowiowe oraz żelowe. Akumulatory kwasowo-ołowiowe są najczęściej stosowane w samochodach osobowych i dostawczych – charakteryzują się dobrą wydajnością i przystępną ceną. Akumulatory żelowe są bardziej trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale również droższe. Warto również zwrócić uwagę na akumulatory AGM (Absorbent Glass Mat), które oferują najwyższą wydajność i trwałość, ale również mają wyższą cenę.

Marka i gwarancja

Kolejnym istotnym czynnikiem jest marka akumulatora oraz długość okresu gwarancji. Wybierając produkt renomowanej firmy, mamy większą pewność co do jakości wykonania i trwałości baterii. W Częstochowie znajdziemy wiele sklepów oferujących akumulatory znanych marek, takich jak Bosch, Varta czy Exide. Długość okresu gwarancji może być również wskaźnikiem jakości produktu – im dłuższa gwarancja, tym większe zaufanie producenta do swojego produktu. Przed zakupem warto sprawdzić warunki gwarancji oraz możliwość serwisowania akumulatora w razie potrzeby.