Artykuł sponsorowany

Czym jest bilans zdrowia dziecka i jak często się go wykonuje?

Czym jest bilans zdrowia dziecka i jak często się go wykonuje?

Bilans zdrowa dziecka to kompleksowe badanie mające na celu ocenę ogólnego stanu zdrowia, rozwoju fizycznego oraz psychicznego malucha. Jest to niezwykle ważne dla wczesnego wykrywania ewentualnych problemów zdrowotnych oraz monitorowania prawidłowego rozwoju dziecka. W Polsce bilans zdrowia przeprowadzany jest przez lekarza rodzinnego lub pediatrę.

Jakie badania są wykonywane podczas bilansu zdrowia?

Podczas bilansu zdrowia dziecka lekarz przeprowadza szereg badań, takich jak pomiar wzrostu, masy ciała, ocena postawy ciała czy sprawdzenie stanu skóry. Ponadto, dokonuje się oceny rozwoju psychoruchowego oraz sprawdza się, czy maluch osiągnął odpowiednie umiejętności związane z jego wiekiem.

W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości, lekarz może skierować dziecko na dalsze badania diagnostyczne lub do specjalisty, na przykład do poradni w Będzinie. W Polsce obowiązuje kalendarz badań profilaktycznych dla dzieci i młodzieży, który określa terminy przeprowadzania bilansów zdrowia. Pierwsze badanie odbywa się w 2. tygodniu życia dziecka, następne w 6. tygodniu, a kolejne w 3., 6., 9., 12., 18. i 24. miesiącu życia. Po ukończeniu 2. roku życia bilans zdrowia przeprowadzany jest co roku, aż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.

Jakie są korzyści z regularnego przeprowadzania bilansów zdrowia?

Regularne przeprowadzanie bilansów zdrowia pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych problemów zdrowotnych oraz monitorowanie prawidłowego rozwoju dziecka. Dzięki temu rodzice mają pewność, że ich pociecha rośnie i rozwija się prawidłowo, a ewentualne nieprawidłowości są szybko diagnozowane i leczone. Ponadto, bilans zdrowia pozwala na kontrolowanie stanu szczepień ochronnych oraz dostosowywanie diety i stylu życia do potrzeb rozwijającego się organizmu dziecka. Warto zatem dbać o regularne wizyty u lekarza i przestrzeganie kalendarza badań profilaktycznych. Współpraca z lekarzem rodzinnym czy pediatrą pozwala na utrzymanie zdrowia dziecka na najwyższym poziomie oraz zapewnienie mu optymalnych warunków do rozwoju.