Artykuł sponsorowany

Czy księgowość każdej firmy działa w ten sam sposób?

Czy księgowość każdej firmy działa w ten sam sposób?

Księgowość to nieodłączny element funkcjonowania każdej firmy, niezależnie od jej wielkości czy branży. W związku z tym, warto zastanowić się, czy wszystkie przedsiębiorstwa korzystają z tych samych zasad i procedur księgowych. Czy istnieją różnice w prowadzeniu księgowości w poszczególnych sektorach gospodarki?

Przeczytaj również: Biuro rachunkowe online - szereg korzyści dla Twojej firmy

Jakie są podstawowe zasady księgowości?

Pierwszym elementem, który warto wyjaśnić, są podstawowe zasady księgowości obowiązujące na terenie Polski. Przede wszystkim, każda firma musi prowadzić ewidencję swoich przychodów i kosztów oraz sporządzać sprawozdania finansowe. W przypadku małych przedsiębiorstw, wystarczające może być prowadzenie uproszczonej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), natomiast większe podmioty są zobligowane do prowadzenia pełnej księgowości. Dodatkowo, przedsiębiorcy mają obowiązek rozliczania się z fiskusem poprzez opłacanie podatków oraz składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Przeczytaj również: Co wchodzi w skład pełnej obsługi księgowej?

Oczywiście, w zależności od branży, w której działa dana firma, mogą występować różnice w prowadzeniu księgowości. Przykładem takiej sytuacji może być wspomniane biuro rachunkowe w Starogardzie Gdańskim, które specjalizuje się w obsłudze przedsiębiorstw z sektora usługowego. W takim przypadku, biuro musi znać szczegółowe przepisy dotyczące tego rodzaju działalności, takie jak np. zasady rozliczania podatku VAT czy ewidencji sprzedaży. Innym przykładem mogą być firmy produkcyjne, które muszą uwzględnić w swojej księgowości aspekty związane z produkcją, takie jak amortyzacja maszyn czy koszty magazynowania.

Jakie są różnice w księgowości między małymi a dużymi przedsiębiorstwami?

Różnice w prowadzeniu księgowości można również zauważyć pomiędzy małymi a dużymi przedsiębiorstwami. Jak już wcześniej wspomniano, mniejsze firmy mają możliwość korzystania z uproszczonej formy ewidencji finansowej, co pozwala na oszczędność czasu i środków. Z kolei większe podmioty muszą stosować pełną księgowość, co wiąże się z koniecznością posiadania odpowiedniego personelu księgowego oraz stosowania bardziej zaawansowanych narzędzi informatycznych. Dodatkowo, duże przedsiębiorstwa często są zobligowane do przeprowadzania audytów finansowych oraz stosowania międzynarodowych standardów rachunkowości (IFRS).