Artykuł sponsorowany

Czy każda ósemka musi zostać usunięta?

Czy każda ósemka musi zostać usunięta?

Czy każda ósemka musi zostać usunięta? To pytanie nurtuje wielu pacjentów, którzy zmagają się z problemami związanymi z zębami mądrości. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie każda ósemka musi zostać usunięta. Decyzja o ewentualnym zabiegu jest uzależniona od wielu czynników, takich jak stan zdrowia pacjenta, pozycja zęba mądrości czy występowanie objawów bólowych. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej sytuacjom, w których konieczna jest ekstrakcja zęba mądrości oraz przypadkom, kiedy można uniknąć tego zabiegu.

W jakich przypadkach konieczna jest ekstrakcja zęba mądrości

Zęby mądrości, zwane potocznie ósemkami, są ostatnimi zębami, które wyrastają w jamie ustnej. Często ich pojawienie się wiąże się z różnymi problemami, które mogą wymagać interwencji stomatologicznej. Oto niektóre sytuacje, w których konieczna jest ekstrakcja zęba mądrości. Po pierwsze, jeśli ósemka jest ułożona nieprawidłowo lub wpływa na sąsiednie zęby, może być konieczne jej usunięcie. Niewłaściwe ułożenie zęba może prowadzić do ucisku na inne zęby, co może powodować ich przemieszczenie, a nawet uszkodzenie. W takiej sytuacji chirurg stomatolog z Rzeszowa podejmie decyzję o ekstrakcji zęba mądrości w celu uniknięcia dalszych komplikacji.

Kolejnym powodem do usunięcia ósemki może być brak miejsca w jamie ustnej. Czasami zęby mądrości nie mają wystarczającej przestrzeni do prawidłowego wyrośnięcia, co może prowadzić do ich częściowego wyrastania lub zatrzymania pod dziąsłem. Takie zatrzymane zęby mogą być źródłem przewlekłych infekcji i stanów zapalnych, dlatego też często decyduje się na ich usunięcie. Również nawracające infekcje i stany zapalne w okolicy ósemki mogą być wskazaniem do jej ekstrakcji.

Kiedy nie trzeba usuwać ósemki?

Mimo że wiele osób kojarzy ósemki z problemami zdrowotnymi, nie każda osoba musi przejść przez zabieg ich usunięcia. Istnieje kilka sytuacji, w których ekstrakcja zęba mądrości nie jest konieczna. Przede wszystkim, jeśli ósemka wyrasta prawidłowo, nie wpływa na sąsiednie zęby i nie powoduje żadnych objawów bólowych, nie ma potrzeby jej usuwania. W takim przypadku ząb mądrości może funkcjonować jak każdy inny ząb w jamie ustnej, a pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości.

Ponadto, jeśli pacjent ma wystarczającą ilość miejsca w jamie ustnej dla ósemek i te zęby nie wpływają negatywnie na zgryz ani na zdrowie jamy ustnej, również można uniknąć ich usunięcia. Warto jednak pamiętać, że w takiej sytuacji szczególnie ważna jest regularna kontrola u stomatologa oraz dbanie o higienę jamy ustnej.