Artykuł sponsorowany

Czy hale z płyty warstwowej wymagają dodatkowego ocieplenia?

Czy hale z płyty warstwowej wymagają dodatkowego ocieplenia?

Czy hale z płyty warstwowej wymagają dodatkowego ocieplenia? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób planujących budowę takiego obiektu. Wiele zależy od tego, jakie są oczekiwania inwestora w zakresie izolacji termicznej oraz jakie są przeznaczenie i warunki panujące wewnątrz hali. Warto więc przyjrzeć się bliżej tematyce ocieplania hal z płyty warstwowej.

Budowa hali z płyty warstwowej

Hale z płyty warstwowej to konstrukcje, które cieszą się dużym powodzeniem ze względu na swoją prostotę wykonania, szybkość montażu oraz stosunkowo niskie koszty. Płyty warstwowe składają się z dwóch warstw blachy stalowej oraz rdzenia izolacyjnego, którym najczęściej jest wełna mineralna lub poliuretan. Dzięki temu uzyskujemy jednocześnie elementy nośne konstrukcji oraz izolację termiczną.

Właściwości izolacyjne płyt warstwowych

Płyty warstwowe mają dobre właściwości izolacyjne, dzięki czemu są często wykorzystywane w budownictwie przemysłowym i magazynowym. Rdzeń izolacyjny zapewnia nie tylko izolację termiczną, ale także akustyczną, co jest istotne w przypadku hal produkcyjnych czy warsztatów. Grubość rdzenia izolacyjnego wpływa na współczynnik przenikania ciepła (U), który jest miarą izolacji termicznej. Im niższa wartość współczynnika U, tym lepsza izolacja.

Dodatkowe ocieplenie – kiedy jest potrzebne?

W przypadku hal o standardowych wymaganiach termicznych, płyty warstwowe zazwyczaj zapewniają wystarczającą izolację. Jednak w sytuacjach, gdy w hali panują szczególne warunki, takie jak wysoka wilgotność, duże wahania temperatur czy wymagane są dodatkowe parametry izolacji akustycznej, warto rozważyć dodatkowe ocieplenie. Może to być na przykład wykonanie warstwy ocieplenia z wełny mineralnej lub styropianu na wewnętrznej stronie płyt warstwowych.

Ocieplenie a koszty eksploatacji hali

Dodatkowe ocieplenie hali z płyty warstwowej może przyczynić się do obniżenia kosztów eksploatacji obiektu, zwłaszcza jeśli jego użytkowanie wiąże się z dużym zużyciem energii na ogrzewanie czy wentylację. Warto więc przed podjęciem decyzji o ewentualnym dodatkowym ociepleniu hali skonsultować się z ekspertami w dziedzinie budownictwa oraz energetyki, którzy pomogą oszacować potencjalne oszczędności oraz dobrać odpowiednie rozwiązania techniczne.