Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o tw solar?

Co warto wiedzieć o tw solar?

Czy warto zainwestować w technologię fotowoltaiczną? Oto kilka kluczowych informacji na temat paneli słonecznych, które warto znać przed podjęciem decyzji. W ostatnich latach zainteresowanie energią słoneczną w Polsce rośnie, a coraz więcej osób decyduje się na instalację paneli fotowoltaicznych na dachach swoich domów czy firm.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Panele słoneczne, inaczej fotowoltaiczne, to urządzenia, które przetwarzają promieniowanie słoneczne na energię elektryczną. Dzieje się to za pomocą tzw. efektu fotowoltaicznego – procesu, w którym foton (cząstka światła) uderza w materiał półprzewodnikowy (najczęściej krzem), powodując przepływ prądu elektrycznego. Panele składają się z wielu ogniw słonecznych połączonych szeregowo lub równolegle, co pozwala na uzyskanie odpowiedniego napięcia i mocy. W Polsce najbardziej popularne są monokrystaliczne i polikrystaliczne panele fotowoltaiczne.

Korzyści ekonomiczne i ekologiczne

Inwestycja w panele fotowoltaiczne tw solar przynosi wiele korzyści zarówno dla domowego budżetu, jak i środowiska. Dzięki produkcji własnej energii elektrycznej można znacznie obniżyć rachunki za prąd, a w niektórych przypadkach nawet całkowicie uniezależnić się od dostawców energii. Ponadto, korzystając z odnawialnych źródeł energii, takich jak słońce, zmniejszamy emisję szkodliwych gazów cieplarnianych i przyczyniamy się do ochrony środowiska. Warto również wspomnieć o możliwości sprzedaży nadwyżek wyprodukowanej energii do sieci elektroenergetycznej, co pozwala na dodatkowe zyski.

Dotacje i ulgi podatkowe

W Polsce istnieje wiele programów wspierających inwestycje w odnawialne źródła energii, w tym fotowoltaikę. Jednym z nich jest program "Mój Prąd", który umożliwia uzyskanie dofinansowania na zakup i montaż paneli słonecznych. Wsparcie wynosi do 50% kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 5 000 zł. Ponadto, właściciele mikroinstalacji fotowoltaicznych mogą skorzystać z ulgi podatkowej na podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) lub od osób prawnych (CIT), która pozwala odliczyć część wydatków poniesionych na inwestycję.