Artykuł sponsorowany

Co cechuje dobre kotwy do klinkieru?

Co cechuje dobre kotwy do klinkieru?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co sprawia, że kotwy do klinkieru są niezbędnym elementem w budownictwie? Właściwie dobrana kotwa zapewnia trwałość oraz estetykę elewacji. W tym artykule dowiesz się, jakie cechy powinny posiadać dobre kotwy do klinkieru oraz jakie są ich rodzaje.

Materiał wykonania

Kotwy do klinkieru muszą być wykonane z materiałów odpornych na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Najczęściej stosowanym materiałem jest stal nierdzewna, która charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, odpornością na korozję oraz długą żywotnością. Stal ocynkowana również może być używana, jednak jej trwałość jest niższa niż stali nierdzewnej. Ponadto, warto zwrócić uwagę na jakość wykonania kotew - powinny być one solidne, bez ostrych krawędzi czy widocznych spoin.

Rodzaje kotew

Na rynku dostępne są różne rodzaje kotew do klinkieru, które różnią się między sobą konstrukcją i zastosowaniem. Kotwy płaskie służą do mocowania płytek klinkierowych na ścianach o małym obciążeniu, natomiast kotwy ramieniowe stosuje się przy większych obciążeniach oraz w przypadku mocowania płytek na izolacji termicznej. Kotwy wspornikowe natomiast zapewniają stabilne mocowanie płytek na elewacji, a także umożliwiają regulację odległości płytki od ściany.

Montaż kotew

Właściwy montaż kotew do klinkieru jest kluczowy dla trwałości i estetyki elewacji. Kotwy powinny być montowane zgodnie z zaleceniami producenta oraz przepisami budowlanymi. Należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odstępów między kotwami, aby zapewnić równomierne rozłożenie obciążeń. Ponadto, warto zastosować specjalne podkładki dystansowe, które utrzymują równą odległość między płytkami klinkierowymi i zapobiegają ich przemieszczaniu się.

Dopasowanie do rodzaju klinkieru

Dobór odpowiednich kotew do klinkieru zależy również od rodzaju materiału, z którego są wykonane płytki. W przypadku klinkieru cienkowarstwowego, który jest lżejszy i cieńszy niż tradycyjny klinkier, stosuje się specjalne kotwy dedykowane do tego typu materiału. Natomiast w przypadku klinkieru pełnowymiarowego, który jest cięższy i grubszy, konieczne jest zastosowanie mocniejszych kotew, które zapewnią odpowiednie utrzymanie ciężaru płytek na elewacji.