Artykuł sponsorowany

Alimenty nie tylko na dzieci, czyli zasady obowiązku alimentacyjnego

Alimenty nie tylko na dzieci, czyli zasady obowiązku alimentacyjnego

Obowiązek alimentacyjny to temat, który budzi wiele emocji i pytań zarówno wśród osób zobowiązanych do płacenia, jak i tych uprawnionych do ich otrzymywania. W Polsce, alimenty są przeważnie kojarzone z wsparciem finansowym na rzecz dzieci, jednak obowiązek ten dotyczy także innych członków rodziny. 

Przeczytaj również: Jak dobrze przygotować się do sprawy alimentacyjnej?

Kiedy powstaje obowiązek alimentacyjny?

Obowiązek alimentacyjny powstaje w sytuacji, gdy osoba uprawniona do jego otrzymywania nie jest w stanie samodzielnie utrzymać się i zaspokoić swoich potrzeb życiowych. Przepisy prawa rodzinnego regulują, że obowiązek ten może dotyczyć nie tylko dzieci, ale także małżonków, rodziców czy dziadków. W przypadku dzieci, obowiązek alimentacyjny trwa do ukończenia 18 lat lub dłużej, jeśli dziecko kontynuuje naukę lub jest niepełnosprawne. Warto pamiętać, że obowiązek ten może być również wzajemny – na przykład dorosłe dzieci mogą być zobowiązane do płacenia alimentów na rzecz swoich rodziców, jeśli ci nie są w stanie samodzielnie się utrzymać.

Przeczytaj również: Jak znaleźć najlepszą kancelarię świadczącą porady prawne w Krakowie?

Jak dochodzić swoich praw alimentacyjnych?

W przypadku braku porozumienia pomiędzy stronami dotyczącego wysokości alimentów, konieczne może być wystąpienie na drogę sądową. Pomocą w takiej sytuacji może służyć adwokat ds. alimentów w Krakowie, który doradzi jak przygotować odpowiednie dokumenty i dowody oraz poprowadzi sprawę przed sądem. Warto pamiętać, że dochodzenie swoich praw alimentacyjnych może być czasochłonne i wymagać cierpliwości, jednak z profesjonalnym wsparciem prawnym szanse na pozytywne rozstrzygnięcie sprawy znacznie wzrastają.

Przeczytaj również: W jakich sytuacjach można ubiegać się o tzw. rozwód kościelny?

Egzekucja alimentów

Niestety, nie zawsze osoby zobowiązane do płacenia alimentów wywiązują się ze swojego obowiązku. W takiej sytuacji, uprawniony do otrzymywania alimentów może wystąpić do sądu z wnioskiem o wszczęcie egzekucji alimentów. Sąd może zarządzić egzekucję alimentów przez komornika, który będzie ściągał należne kwoty z wynagrodzenia, emerytury czy innych źródeł dochodu dłużnika. W przypadku trudności z egzekucją alimentów warto również skorzystać z pomocy adwokata, który doradzi jakie kroki podjąć i jakie dokumenty przygotować w celu skutecznej realizacji swoich praw.